Неділя, 18.03.2018, 15:34
Ставище
ГоловнаРеєстраціяВхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії каталога
Ставищенське козацтво [24]
Громадські організації [16]
Політичні партії [7]
Про ОСББ [4]
Міні-чат
 Каталог статей
Головна » Статті » Громадське життя » Про ОСББ

ОСББ – власники будинків чи проблем ?
ОСББ – власники будинків чи проблем ?

Із ростом тарифів на обслуговування житла, якість послуг падає. Це не проминула підмітити "Асоціація споживачів житлово-комунальних послуг", яка створена у Тернополі з метою встановити контроль за якістю житлово-комунальних послуг. І коли в Тернополі ці послуги в певній мірі виконуються, то в Чорткові все більше зростає обурення реальною сутністю справ. А сутність - гірка і невтішна.
І на цьому поставимо крапку. Тому часто на порядку денному у мешканців багатоповерхівок Чорткова стоїть бажання створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, скорочено - ОСББ. Втім, у проекції дійсності це виглядає так - і хочеться, і колеться. І щодо цього також є свої логічні причини і перше - це брак поінформованості. І хоч на перший погляд, у словесному варіанті, начебто не проти і міська рада - КП "Чортків Дім", останнє могло б сказати: "Хочете, люди, окремо собі господарювати? Гаразд, зробимо вам ремонтні роботи і господарюйте собі на здоров'я". Це, коли по закону. А коли реально? Коли реально підійти до цієї справи, на мою думку, то вона виглядає так: "Порятунок потопаючих - в руках самих потопаючих".
Втім, зневірені жителі багатоповерхівок ладні були б і на такий варіант, бо просто платити гроші "на вітер", точніше на податки і зарплату надавачу послуг, не дуже й то хочеться, особливо у цей кризовий період, коли кожен рахує свою копійчину, а хочеться, принаймні, знати з чого починати, у які двері стукати і, зрештою, на що ми маємо право.
Ми поцікавилися які є "за" і "проти" у створенні ОСББ в тих, хто так чи інакше має стосунок до цього питання.
Равіль Гафаров, головний спеціаліст відділу розвитку інфраструктури Чортківської райдержадміністрації:
- Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, на мій погляд, є прогресивною формою управління житлом і житловим майном. Діяльність об'єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) регламентується Законом України "Про об'єднання співвласників..."
Основною причиною створення ОСББ - є бажання людей отримувати якісні житлово-комунальні послуги за дешевшою ціною. За дешевшою ціною, тому, що об'єднання співвласників є неприбутковою організацією і не сплачує податків. Це перший позитив. А другим позитивом є те, що люди можуть самі обирати виконавців послуг, навіть звертатися до майстрів-індивідуалів. Просто з такими укладається угода за приємливою для обох сторін оплатою послуг.
Ось до прикладу, цього літа і восени до нас приходило дуже багато мешканців багатоповерхівок, вони за власні кошти роблять хотіли зробити ремонт своїх будинків, щоб ці кошти комунальне підприємство "Чортків Дім" зарахувало їм у рахунок квартплати. Саме ж підприємство "Чортків Дім" відмовляється це робити, адже із коштів, що надходять за квартплату, знімається податок, орієнтовно до 10 відсотків...
Наступна мотивація, регламентована вищезазначеним законом, щодо позитиву - при створенні ОСББ об'єднаню виділяється прибуткова територія. У нас в Чорткові із цими прибудинковими територіями, у зв'язку з ущільненням забудов, є проблеми. При створенні ОСББ, коли йому нарізали у користування певну територію, - ніхто не може на неї посягати - чи зрізати дерева, чи щось демонтувати, чи вести якусь забудову. При створенні об'єднання співвласників у Чорткові наші громадяни можуть отримати консультативну допомогу у кабінеті архітектури і житлово-комунального господарства райдержадміністрації або у міській раді, кабінет № 4 у заступника міського голови із житлово-комунальних питань В.Кіндяка. Є певний порядок оформлення документації, у даних кабінетах про це все повідомлять. Земля, тобто прибуткова територія, передається безкоштовно на обслуговування будинку, єдине, що необхідно, - витрати на виготовлення документації. Я думаю, на виготовлення документації може піти близько двох місяців часу.
А щодо мінусів, які несе за собою створення ОСББ, то тут часто дається в знаки брак вільних ініціативних і діяльних людей, які можуть взяти на себе оформлення документів, перелік звітностей і постійно переконувати мешканців будинку, щоб вони здавали гроші на утримання будинку та прибудинкової території, доцільність періодичності ремонтних робіт чи заміни дверей, труб тощо. Це є основний мінус такої роботи. Хоча 100-відсоткової проплати ми ніколи не доб'ємося від людей і бувають на те не тільки суб'єктивні, а й об'єктивні причини. Але за умови, коли проплата надходитиме хоч на 70 відсотків, об'єднання може нормально працювати. Окрім голови об'єднання, має бути ще й бухгалтер. Коли ці посади передбачають багато затрат сил та енергії, вартує подбати про виплату їм зарплати. І тут, на мою думку, найефективніше може працювати будинок, який має більше 50-ти квартир. Чим більше квартир у будинку, тим легше господарювати, адже більше надходжень. Тому я б порадив для об'єднання співвласників брати 2 - 3 будинки. Тоді і легше знайти керівних органів і утримувати будинки.
На даний час у Чорткові створено 37 об'єднань, я вважаю, що це не є так багато і основною причиною є низька поінформованість людей.
Любомир Махомет, депутат міської ради:
- Звичайно об'єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) - це незалежні люди, їх тяжче купити на виборах і вішати локшину. Це вже не пролетаріат. Радянський метод - людина має годуватися з рук господаря і знати його в лице, тут не підходить. Ці люди уже зрозуміли, що метод - "все в один баняк, а потім, те, що не поділили, що залишиться - вам", - уже не підходить. Люди хочуть знати за що вони платять гроші, а з підвищенням тарифів - гроші немалі. Тому я не буду багато говорити, а детальніше зупинюся на перевагах та недоліках створення ОСББ.
Переваги. При створенні ОСББ вже діє фінансовий контроль та прозорість використання коштів. Проходить планування заходів з ремонту та модернізації будинку, прибудинкової території. Члени ОСББ можуть самостійно встановлювати внески експлуатації житла. Об'єднання має можливість отримати у довгострокове користування або власність прибудинкову територію, що є захистом від ущільнення забудови, на що хворіє наша міська рада, до прикладу тут можна назвати об'єднання співвласників по вул.В.Великого, 18 та по вул.Маньовського тощо.
Є цікавий досвід у Вінницької міської ради, котра узяла на себе витрати на виготовлення документації при створенні ОСББ на прибудинкову територію. Кажуть, що орієнтовно на такі витрати новоутвореним об`єднанням треба платити близько трьох тисяч гривень. Погодьтеся, допомога вінничанам - немала.
ОСББ - сам собі і ЖЕК, і керівник, і сантехнік, і двірник, самостійно встановлює заробітню плату обслуговуючому персоналу, включаючи голову об'єднання і бухгалтера, та котролює якість виконання робіт.
Досвід роботи ОСББ у великих містах показав, що ті об'єднання, які мають великий рівень проплати за воду, газ, електроенергію від своїх споживачів, то 10 відсотків такої проплати залишається на потреби об'єднання.
Недоліки. Сьогодні в Україні відсутні державні спеціальні програми кредитування, які дали б змогу надавати ОСББ безпроцентні або пільгові кредити. Маємо недостатній рівень обізнаності населення з вивчення нормативно-правових актів, які регулюють систему відносин між населенням та органами місцевого самоврядування щодо організації ОСББ.
Проблемою є вдале обрання керівника та уміння прорахувати витрати, тому схиляюся до думки, що для кращого функціонування ОСББ і створення належних фінансових надходжень для ОСББ краще об'єднувати будинки, квартали. Адже треба платити зарплату голові, бухгалтеру та сантехнікам, електрикам тощо. Проблемою є ще те, що згідно чинного законодавства до ОСББ мають передаватися будинки з капітальним ремонтом. Але на практиці цього немає. Тому нашій міській раді необхідно розробити принципову методику фінансування капітального ремонту житла, тобто кошти мають виділятися на капітальні ремонти об'єктів ОСББ і всі заходи проводити при умові створення ОСББ. Бо передача будинків без капітальних ремонтних робіт - це так як у тому анекдоті: "Пропонуємо вам наречену, але вона має невеликий гандж - трохи вагітна". А що з того вийде - невідомо.
Тому від міської ради необхідно вимагати гарантії виконання капітальних робіт (згідно якого періоду, який перелік робіт буде проводитися. І це все має бути вказано в актах передачі).
Окрім того, на міському рівні має бути розроблена програма сприяння розвитку ОСББ у інформаційному та фінансовому плані.

... Для вивчення даного питання ми зверталися до міської ради, однак, нам сказали, що голова міської ради на лікарняному, а заступник із житлово-комунального господарства у відпустці.
Наступною нашою співрозмовницею є пані Вісалія Ганкевич, котра свого часу одною з перших на Чортківщині очолила перше ОСББ "Пролісок":
- Наш будинок новий, збудований у 1990 році. У 2000 році ми створили товариство співвласників "Пролісок". Спочатку роботи було багато - на сто квартир виготовити документацію, печатку. На все мені пішло часу один місяць. Зараз я не є головою, так як у 2004 році обрана головою окружної виборної комісії. Роботи було багато. Тому тепер цим займаються інші люди. Але я все одно допомагаю збирати кошти. Останнє є справді проблемою. Хоч ми вже цього літа зробили добрий ремонт під'їздів, ідеш і любо глянути, хочемо у нашому під'їзді поміняти вхідні двері, як це вже є у сусідньому. Щодо переваг ОСББ, звичайно вони є. Ось за мою квартиру треба було б ЖЕКу платити близько 50 гривень на місяць і ходити принижуватися, щоб хоч щось зробили, а тепер ми збираємо по 10 гривень щомісяця, а коли робимо якісь більші ремонти, то сплачуємо більше. Звичайно, часто докладаю свої власні гроші, а потім з часом забираю, але то все пусте. Треба, треба від`єднуватися. Хто хоче, нехай приходить до мене, я все розкажу і поражу. Так, хоч люди бачитимуть результат роботи.

І справді, у під'їзді, де живе пані Вісалія, - красиво і затишно, одразу видно, справу "на лице". Але ось що робити, коли вам у господарство передадуть уже не новий, а зношений будинок, як тоді, як "вибити" законний капітальний ремонт вашого будинку, в який за усі ці роки життя у ньому, ви вклали уже кругленьку суму, а результату немає?.. Подумайте і дійте. Справа за вами.

Оригінал статті в форматі Word
Категорія: Про ОСББ | Додав: admin (17.10.2011)
Переглядів: 924 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0

Додавати коментарі та скачувати файли можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Пошук
Рекомендуємо
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0